Sākums » Resursi » NLP » NLP tehniku kolekcija » Vingrinājums “Alfabēts”

Vingrinājums “Alfabēts”

Šis vingrinājums paredzēts darbam ar nepatīkamām sajūtām, kas palikušas pēc kāda konkrēta notikuma, vai darbam ar neapmierinošu emocionālo stāvokli.

Vingrinājuma būtība ir nodarbināt apzināto prātu, kamēr zemapziņā tiek veiktas korekcijas. Lai izpildītu vingrinājumu, vajadzīga īpaši sagatavota lapa ar alfabētu.

Vingrinājums palīdz apgūt un nostiprināt prasmes asociēties, disociēties un kalibrēt izmaiņas cilvēka fizioloģijā.

Šis vingrinājums būs noderīgs darbam ar vidēji nepatīkamām situācijām. Situācijām ar stiprām negatīvām emocijām noderīgas citas NLP tehnikas.

1. Partneris izvēlas situāciju pret kuru vēlas izmainīt attieksmi, pret kuru izjūt  nepatīkamas emocijas. Asociējas (iejūtas) ar šo situāciju. Konsultants kalibrē (uzmanīgi vēro) partneri un nosaka kāda ķermeņa fizioloģija atbilst šim stāvoklim.

2. Konsultants disociē (izved no sajūtām) partneri no šī stāvokļa fiziski aizvedot to uz citu vietu telpā. Konsultants kalibrē partneri un kontrolē, lai tas būtu līdzsvarotā un enerģiskā emocionālā stāvoklī.

3. Pie sienas partnera acu augstumā piestiprina lapu ar alfabētu, lai būtu ērti uz to skatīties. Konsultants nostājas tā, lai redzētu gan partneri, gan alfabētu.

4. Partnera uzdevums ir, sekojot konsultanta norādījumiem, ātri nosaukt augšējo alfabēta burtu un vienlaikus pacelt roku sānis, kā norādīts zem nosauktā burta:
 L – labo roku,
 K – kreiso roku,
 – abas rokas pacelt virs galvas.

Konsultants dod norādījumus par virzienu, kādā veicams uzdevums, sākot ar vienkāršāku un pakāpeniski sarežģījot uzdevumu. Sākumā tikai ar rokām, ja tas izdodas viegli, tad sarežģīt uzdevumu liekot darboties vienlaikus ar rokām un kājām:
 L – pacelt labo roku un kreiso kāju, 
 K – pacelt kreiso roku un labo kāju,
 A – pacelt abas rokas virs galvas un vienlaikus palēkties.

5. Sekojot instrukcijai, partneris cenšas izpildīt visu maksimāli ātri. Konsultants kontrolē, kā tiek izpildīts uzdevums. Ja partneris kļūdās, uzdevumu jāsāk pildīt no sākuma.

6. Pēc uzdevuma veikšanas partneris nostājas tajā vietā telpā, kur bija vingrinājuma sākumā, atceras izvēlēto situāciju un salīdzina savas tagadējās sajūtas ar iepriekšējām. Konsultants kalibrē partneri un nosaka, kas ir mainījies viņa ķermeņa fizioloģijā. Ja vingrinājums ticis pildīts precīzi un veiktie uzdevumi bijuši pietiekoši sarežģīti, nepatīkamās emocijas ir mazinājušās vai izzudušas.