Kad mēs domājam par sarežģītām, negatīvām situācijām, nereti iestrēgstam negatīvās emocijās un vienā vienīgā situācijas redzējumā. Spēcīgās emocijās pieņemti lēmumi var būt postoši gan mums, gan citiem cilvēkiem. Tāpēc noderīgi ir paskatīties uz notikumu gan no cita skata punkta, gan caur citu emociju prizmu. No dažādības rodas harmonija un izvēles iespējas. Cilvēks ir spējīgs vadīt savu domāšanu un savas emocijas un līdz ar to arī noteikt savu rīcību un veidot savu dzīves kvalitāti.
Tehnika “Stāstījums par situāciju trijās emocijās” noderēs, lai
- ieraudzītu jaunu skata punktu uz kādu situāciju vai notikumu,
- izkoptu, dažādotu savu emociju pasauli,
- trenētu savu uztveres elastību, dažādu notikumu traktējumu.
Tehnika piemērota, lai strādātu gan individuāli, gan pāros. Šo tehniku ieteicams izstrādāt vairākkārt, līdz veidojas neapzināta stratēģija sarežģītas situācijas izskatīt caur dažādu emociju prizmu.
Tehnikas apraksts
1. Izvēlieties notikumu, pret kuru jūs vēlaties mainīt savu attieksmi.
2. Izstāstiet šo notikumu skaļi vismaz trīs reizes, izmantojot dažādas emocijas (veltot vismaz 2 minūtes katram stāstam):
– negatīvi (satraukti, dusmīgi, skaļi),
– neitrāli (mierīgi, klusināti, distancēti),
– pozitīvi (priecīgi, ar sajūsmu, atzinīgi).
Lai pastiprinātu šī tehnikas punkta efektivitāti, pirms trīs stāstu stāstīšanas, var izveidot 3 vietas enkurus, kur noenkurota iepriekšējā pieredze ar negatīvām, neitrālām un pozitīvām emocijām.
3. Kā mainījusies jūsu attieksme?
Stāstot katru stāstu, svarīgi vajadzīgo emociju uzturēt visa stāsta laikā. Vēlams, lai katram stāstam izvēlētos dažādus vārdus, nemainīgu paturot sižeta būtību.
Ja pēc trīs stāstu stāstīšanas nemainās jūsu attieksme pret notikumu, vingrinājumu var turpināt, izstāstu to ar citām emocijām, piemēram, azartiski, garlaikoti, agresīvi utt.
4. Kāda būs jūsu reakcija līdzīgā situācijā nākotnē? Vēlams veikt arī ekoloģijas pārbaudi.