Sākums » Resursi » NLP » NLP tehniku kolekcija » Tehnika “Patīkamo emociju sliekšņa pārvarēšana”

Tehnika “Patīkamo emociju sliekšņa pārvarēšana”

Šī tehnika ir lielisks paņēmiens, lai

  • atbrīvotos no nevēlamiem un kaitīgiem ieradumiem, kas saistīti ar ēšanu.

Tehnika ļauj detalizēti noskaidrot tos pozitīvos baudas elementus (patīkami sāļa garša un kraukšķoša skaņa, ēdot čipsus), kas būs galvenie ieguvumi nevēlamās rīcības rezultātā. Šī patīkamā sajūta tiek palielināta, līdz kļūst nepatīkama. Svarīgi atcerēties par ekoloģijas pārbaudi, jo, iespējams, uz visu mūžu zudīs kāre pēc kādas konkrētas baudas. Derīgi pārdomāt, vai ir vērts atteikties no visiem gardumiem vai, piemēram, tikai no šokolādes.
Šai tehnikai būs lieliski rezultāti, ja pirms tās veikšanas tiks precīzi noskaidroti sekundārie izdevīgumi kaitīgajam ieradumam un sastādīts plāns, kā tos iegūt savādāk.

Tehnikas apraksts

1. Lūdzam partneri pastāstīt par atkarību vai netikumu, no kura viņš vēlas atbrīvoties. Uzmanīgi jāvēro, jākalibrē un jāpārbauda, vai šī atkarība sagādā pozitīvas emocijas. Kādas? Kas tās izraisa?

2. Izjautājot partneri par šo atkarību, noskaidrojam galvenās pozitīvās submodalitātes, kas veicina viņa vēlmi. Tās var būt dažādas – salda, rūgta vai skāba garša, patīkama skaņa, fons, krāsa, faktūra, siltums, vēsums, kustība utt.

3. Lūdzam asociēties ar kāruma baudīšanas brīdi, vai gatavošanos tam. Pēc iespējas pastiprinām atrasto patīkamo submodalitāšu intensitāti, līdz patīkamās sajūtas it kā pārsātinās un kļūst nepatīkamas (sk. paņēmienus tehnikas apraksta beigās).

4. Pārbaudām, vai partneris vēl joprojām izjūt vēlmi pēc atkarības objekta. Lūdzam partneri pastāstīt par savām izjūtām.

5. Iestrāde nākotnē.

Kā iespējams mainīt submodalitātes?

1. Palielinājuma metode (vizuāļiem).
Pakāpeniski palielinām patīkamo atkarības objektu līdz bezgalībai. Piemēram, iztēlojamies, ka tortes gabaliņš kļūst lielāks… vēl lielāks…

2. Piepūšanas metode (kinestētiķiem).
Partneris it kā tiek “piepumpēts” ar labām izjūtām, kas rodas atkarības laikā, līdz tās ir pārsātinātas un kļūst nepatīkamas.

3. Skaņas mainīšanas metode (audiāļiem).
Lūdzam, lai partneris patīkamās skaņas vietā sadzird asu, griezīgu, pārāk skaļu skaņu utt. Ir iespējams mainīt vienu vai vairākas submodalitātes.