PERSONĪBAS PILNVEIDOŠANAS CENTRS

Progress nav iespējams bez pārmaiņām un tie, kuri nevar mainīt savu domāšanu, nevar neko mainīt. Džordžs Bernards Šovs

Sākums » Resursi » NLP » NLP tehniku kolekcija » Asociēšanās. Disociēšanās.

Asociēšanās. Disociēšanās.

Domājot par kādu notikumu, mēs vai nu to atkārtoti izjūtam, pārdzīvojam, raugāmies no sava skata punkta (asociējamies), vai arī uz to raugāmies it kā no malas (disociējamies). Asociējoties mums ir pieejamas savas iekšējās izjūtas, bet disociējoties iekšējie pārdzīvojumi izpaliek. Prasme pēc savas izvēles ieņemt vienu no šīm pozīcijām ir noderīga gan ikdienas dzīvē, gan izpildot dažādas NLP tehnikas.

Kāpēc ir noderīga prasme disociēties? Ja mēs disociēti iztēlojamies savu tēlu tādu, kādu to gribam veidot, mēs it kā varam paskatīties uz sevi, savu ideālu no malas un iegūt pilnīgu vizuālu informāciju, kas izpaliek, ja esam pilnībā asociējušies ar savu tēlu.

Cilvēka prāts ir universāls instruments, ja iemācās ar to pareizi rīkoties, var darīt visneiedomājamākās lietas. Mēs visi protam uz sevi paskatīties no malas. Citi to dara biežāk, citi – retāk. Pamēģiniet uz sevi paskatīties it kā jūs, mazmazītiņš cilvēks būdams, sēdētu uz datora monitora. Ko jūs redzat? Lielu degunu un milzu acis ar garām skropstām, porainu seju, kas klāta matiņiem… Un tagad atkal paskaties uz šo situāciju paša acīm. Ko jūs redzat, ja paskatāties uz sevi, sēžot uz palodzes, bet kāda aina uz jums paveras, ja kāds lūkotos uz jums, sēžot uz jūsu kurpes purngala? Un ko redzētu pretimsēdētājs pie restorāna galdiņa? Skatoties uz sevi no malas, parasti sajūtas izpaliek, bet vērojot situāciju no sava skatu punkta, vienmēr ir kādas sajūtas. Disociācija ir kā bezkaislīgs, objektīvs spogulis. Spoguli visur līdzi nepaņemsi, bet galva mums vienmēr ir ar mums.   

Šo cilvēka prāta īpašību – iejusties situācijā (asociēties) vai paskatīties uz situāciju no malas (disociēties) var izmantot, lai no dažādiem aspektiem novērtētu jebkuru situāciju gan tagadnē, gan pagātnē, gan nākotnē. Var konflikta laikā pilnībā izjust visu negatīvo emociju buķeti, bet var uz konfliktu paskatīties no malas un aukstasinīgi izvērtēt situāciju, dot pašam sev vērtīgus padomus. Ir labs veids kā sabojāt sev un citiem dzīvi – asociēties ar nepatīkamām situācijām, bet kad jāatceras vai jādomā par labo – tad disociēties. Daudzi tā arī dara, bet var iemācīties tieši otrādi – tiklīdz atceramies kādu patīkamu situāciju, tā tūlīt asociējamies ar patīkamajām emocijām, bet atceroties negatīvo – ar neitrālu skatu vērojam to no malas.

NLP ir pieņemts uzskatīt, ka kādas sistēmas jebkurš elements nevar objektīvi aprakstīt pašu sistēmu, ja tas atrodas sistēmas ietvaros ( ir asociēts).
Prasme disociēties ļauj objektīvāk, bez liekām emocijām novērtēt situāciju. Gan tagadnē, gan pagātnē, gan nākotnē.

Prasme disociēties noderīga ikvienam, kas strādā ar cilvēkiem, piemēram, psihoterapeits taču nevar pārdzīvot ikvienu klienta problēmu. Lai mēs būtu maksimāli noderīgi saviem draugiem, uzklausot viņu problēmas, jācenšas uzmanīgi uzklausīt un izvērtēt situāciju no disociētas pozīcijas, nevis draudzīgi raudāt līdzi viņa sāpēs.

Vingrinājums uz laika līnijas
(asociēšanās/disociēšanās)
Pāros. Pievērst uzmanību raportam!

1. Izveido laika līniju (pagātne, tagadne, nākotne). Svarīgi, lai partneris pats nosaka tās izvietojumu.

2. Nostājoties uz laika līnijas partneris nosaka, kurā pusē ir pozitīvās dzīves situācijas. Nepatīkamās situācijas paliek pretējā pusē.

3. Lūdzam partneri lēnām pārstaigāt savu dzīves līniju vai kādu atsevišķu posmu un domās sašķirot nozīmīgākos dzīves notikumus abpus dzīves līnijas (disociēti).

4. Lūdzam pāriet partneri tajā līnijas pusē, kur ir patīkamie notikumi un asociējoties ar patīkamajām emocijām pārstaigājot, atcerēties tos. Izjust.

5. Lūdzam partneri ejot pa dzīves līniju, disociēti paskaties uz nepatīkamajiem notikumiem.

6. Lūdzam partneri patīkamos notikumus uzlikt uz dzīves līnijas, bet nepatīkamos atstāt , kur tie jau ir. Pāriet pa dzīves līniju, asociējoties ar labām emocijām skatoties disociēti uz negatīvām situācijām.

7. Lūdzam partneri no tagadnes punkta, asociējoties ar labām emocijām paskatīties nākotnē.