Antikrīzes vitamīni - Personības pilnveidošanas centrs
  • +37167292808
  • +37128336927

Gudra cilvēka diena ir garāka nekā muļķa cilvēka nedēļa. Seneka

Antikrīzes vitamīni

15.07.2009 Lauma Lūse
Konsultē: „Personības pilnveidošanās centra” direktore Indra Melbārde

Tu un krīze – tas ir duelis viens pret vienu. Un arī tad, ja tev šobrīd klājas labi, ir vērts paskatīties citādāk uz savu dzīvi.

Publicēts:
Žurnāls „Una”, 2009. gada jūlijs

 „Domāju, ka pasaulei šī krīze ir sūtīta, lai izmainītu mūsu attieksmi pret dzīvi.” uzskata Indra Melbārde.

1. Galvenais – saglabā mieru! Ir svarīgi pārvaldīt savas emocijas – turklāt pēc būtības, nevis izlikties, kad tu dodies pa dzīvi ar uzvarētāja smaidu, bet dziļi iekšā ir liela sāpe. Ir svarīgi strādāt ar sevi, lai saglabātu mieru. Ja iemācāmies pārvaldīt savas emocijas, atļaujamies savu reizi izraudāties, sarežģītājā situācijā kļūstam efektīvāki nekā tad, kad esam stresā, panikā un neziņā. Šobrīd ieguvējas noteikti ir tās sievietes, kas praktizē meditāciju, jogu, reiki, cigun, jo tās harmonizē enerģiju, un, ja vien to dara regulāri, šajos laikos viņas jūtas mierīgākas, harmoniskākas. Var veikt arī dažādus pozitīvās domāšanas vingrinājumus. Bet ikviena no mums var darīt elementāro. Ja galvā maļas negatīvais, bailes, šaubas par rītdienu, piecelties un doties pastaigā. Mēs visi zinām, ka fiziskās kustības nav tikai aerobikas zālēs vai darbojoties uz trenažieriem. Svarīgi ir kustēties, staigāt, skriet, māju pārkārtot, tīrīt, berzt, krāsot, vienalga – svarīgi darīt kaut ko fizisku. Jo, kad izmainām ķermeņa stāvokli, arī domas sāk raisīties savādākas.

2. Akceptē krīzi, esi elastīga! Katra no mums sev var izveidot savu krīzes psiholoģisko aikido – krīze nāk ar triecieniem, taču svarīgi nevis tai stāvēt pretī, cīnīties ar to,  bet pieņemt un akceptēt, un skatīties, ko no visa tā varam iegūt. Šai krīzei ir pasaules mērogs un tā ietekmē vai ietekmēs  ikvienu. Viss būs savādāk! Turēties pretī nav jēgas. Tas ir kā liels cunami vilnis. Vienalga aiznesīs tevi tur, kur aiznesīs. Ieguvējs būs tas, kurš ar triecienus vai no darba atlaišanas vilni pieņems. Jāatbrīvojas no vecām programmām – iespējams, uz laiku nāksies atteikties no kādiem uzskatiem, nākotnes plāniem. Svarīgi pieņemt, ka tas ir pārmaiņu laiks. Krīzē iegūs elastīgākie. Ja tu šobrīd esi bez darba vai tev ir daudz brīva laika, sakārto māju, izmet vecos krāmus. Šobrīd galvenais ir aktīvi darboties, domāt, plānot. Veiksmīgi šai krīzei izies cauri tie, kas darīs, kustēsies, rosīsies, modelēs situācijas un domās vispārdrošākos variantus.

3. Rūpējies par savu finansiālo un fizisko drošību! Būtu labi šajā laikā veidot uzkrājumus, kaut vai desmit latus mēnesī atliekot, jo tas radīs tev drošības sajūtu. Izrēķini, cik daudz tev un ģimenei mēnesī ir nepieciešams, kādi ir obligātie mēneša izdevumi. Svarīgi uzturēt labas attiecības ar banku, doties uz pārrunām, skaidrot situāciju, meklēt risinājumu, nevis emociju brīdī pateikt visu, ko tu domā. Un galvenais – neņemt to visu personiski. Svarīgi iemācīties distancēties. Ja tu neesi ļaunprātīgs nemaksātājs, tev nevajag būt vainas apziņai. Piemēram – ja tu esi atlaista no darba, tu neesi vainīga. Tu ej un bankai skaidro situāciju. Bet bez vainas apziņas! Latviešu sievietēm noderīgi mazliet mācīties no krievu tautības sievietēm, viņas  ir izteiktākas cīnītājas – viņas ir šerpākas, prot sevi aizstāvēt.

4. Domā par to, kas tev ir! Krīzes posmā ir jādomā nevis par to, kas nav, bet par to, kas ir. Esmu dzīva, ir darbs, ir mājas. Ja man nav darba, man ir brīvais laiks un varbūt es beidzot varēšu darīt tiešām to, ko es vēlos. Katrs var atrast, kas viņam ir, nevis, kā nav... Vajag atbalstīt savus tuviniekus, palīdzēt, bet palīdzēšanai arī jābūt gudrai – dažkārt vajag tikai parunāties, uzklausīt. Tas noteikti ir kaut kas vairāk par īsziņu vai telefona sarunu, šobrīd aktuāla kļūst ciemošanās, kopēja tējas dzeršana. Un svarīgi runāt nevis par to, ka ir grūti, bet ko var darīt lietas labā. Apzināti uzturies tādu cilvēku sabiedrībā, kas meklē risinājumus. Vārdu sakot - meklē veiksminieku sabiedrību.

5. Apzinies savus riskus! Pirms pusgada mēs ieteiktu noņemt rozā brilles un ieraudzīt – ir krīze. Nu jau šķiet, ka visiem šīs brilles ir ne tikai noņemtas, bet par norautas. Jo ātrāk krīzi pieņemam, jo efektīvāk tajā rīkojamies, jo tikai tad iespējams analizēt un domāt par turpmāko rīcību. Nav jēgas domāt – kāpēc tas tā ir? Pareizie krīzes laika jautājumi- ko man darīt? Kā rīkoties? Visi mēs varam spriedelēt , kas valdībai būtu jādara, bet svarīgi padomāt kateogrijā – kas man pašai būtu jādara? Ko es varu mainīt? Aizdomāties – kas var būt sliktākais, kas var notikt, arī tad, ja man šobrīd ir darbs. Pamodelēt situāciju. Ko es darīšu tālāk? Ja nu ar veselību paliks sliktāk? Tātad pamodelēt situācijas, kā es no tām tikšu ārā. Variants A, B, C. Gudri cilvēki saka, ka no ikvienas bezizejas ir trīs izejas. Nevis divas, bet vismaz trīs!
 
6. Rūpējies par savu veselību – esi formā! Izveido sevis mīlēšanas programmu un apzinies, kas tev sagādā prieku. Svarīgi attīstīt sevī veselīgu pašpārliecību, ticību sev, mieru, jo krīzes laikā ir ļoti svarīgi domāt par veselību, atpūtu. Un ne vienmēr tam nepieciešama nauda. Pastaiga svaigā gaisā nemaksā neko! Rūpējies par sevi tā it kā tu rūpētos par savu bērnu. Interesants piemērs – lidmašīnā stjuartes instruē pasažierus, un kad sāk stāstīt par skabekļa maskām, ir piebilde – pasažieriem, kuri ir ar bērniem, vispirms maskas jāuzliek sev pašiem. Tātad – vispirms parūpējies par sevi, jo tikai tad tu būsi noderīgs visiem citiem. Tā ir ļoti dziļa doma. Jo bērni un tavi tuvinieks būs lielāki ieguvēji, ja mamma būs vesela, starojoša, stipra. Tāpat noteikti pilnvērtīgi rūpējies par savu uzturu. Šobrīd pilnā sparā noris zaļo zemnieku tirgošanās – pārvērt tirdziņu izpēti par izklaidi līdzšinējo lielveikalu vietā.

7. Samazini izdevumus un apgūsti jaunas zināšanas! Izsver, kas ir tas, no kā tu var atteikties, kur vari ietaupīt. Šobrīd gudri namīpašnieki piedāvā atlaides, bet, ja tavējais vēl nav sasparojies, ej pati un jautā. Par jautāšanu sods nepienākas. Biežāk sāc iepirkties pēc iepriekš sastādīta saraksta, un ēdienu gatavo mājās – tas ir lētāk, veselīgāk, turklāt tā ir lieliska iespēja pabūt ģimenei kopā. Šī laika labā iezīme ir tā, ka sākam atteikties no ārējās čaulas- zīmoliem, no statusa precēm. Tas ar laiku zaudēs vērtību! Izvērtē, vai tas ir izdevums vai ieguldījums. Ja tev ir 100 lati, vai tu pirksi kleitiņu vai kārtējās vasaras kurpītes, bet varbūt iesi mācīties. Šis ir īstais laiks mācīties kursos, apmeklēt dažādas grupas, lai uzzinātu dzīvē to, ko vēl nezini. Meklē iespējas, kur vari pilnveidoties. Pārvērt mācības un izaugsmi par izklaidi. Jo tas, ko tu mācies, vairo tavu vērtību. Šis ir īstais laiks lasīt grāmatas, arī to literatūru, kas saistīta ar pozitīvo domāšanu, veiksmes stāstus par izcilām personībām.

8. Saglabā savus mērķus! Ir skaidrs, ka lielie spožie mērķi uz laiku, iespējams, jāatliek, bet mērķi, pamatvērtības un ideāli noteikti ir jāsaglabā – vai tā bija māja, kurā tu ar ģimeni dzīvosi, vai pasaules ceļojumi, kuros dosieites. Tas viss kādreiz būs! Jo krīze kaut kad beigsies, neviena krīze nav bijusi mūžīga. Pieņem, ka tas viss būs vēlāk. Pagaidām nospraud šī gada mērķus – ko vēlies realizēt šajā mēnesī, nākamajā mēnesī, un apzināti tos plāno, atkal paredzot variantus A, B, C... Atļauj sev domāt – ja notiktu brīnums un es varētu darīt to, kas man patīk, ko es darītu. Piemēram, ir samazinātas darba vietas, un tu esi zaudējusi darbu – ok, tu vairs neesi tajā siltajā amatā, bet varbūt tas ir labākais, kas ar tevi varēja notikt, jo tu beidzot realizēsi sevi un meklēsi tādu darbu, kas tev tiešām patīk. Ir īstais laiks interesēties un apzināties savu sapņu darbu, būvēt vīzijas. Ja darbs ir zaudēts, kādu laiku tu saņem pabalstu, bet to laiku, kamēr saņem pabalstu, izmanto gudri sevis sakopšanai, atpūtai, īstā darba meklēšanai, savu mērķu rakstīšanai. Saglabā optimismu! To var darīt ikviena no mums. Apzinies savas stiprās puses, uzraksti, ko tu ļoti labi proti, kas tev padodas dažādās jomās, apgūti dažādas smaida tehnikas, iepriecini sevi katru dienu. Vissvarīgākais ir neatteikties no izklaidēm šajā laikā. Labi – varbūt tas nav lielas pasaules apceļošanas plāns, bet tas var būt Latvijas apceļošanas plāns. Svarīgi būt apritē, iet, darīt, skatīties, un vispār – iegūt dzīvē jaunas krāsas!

9. Kļūsti par sava uzņēmuma patriotu! Ja tev ir darbs, tad neieciklējies uz bailēm, ka būs štatu samazināšana, un pārstāj domāt, ka tev pienākas. Šajos laikos nekas vairs nepienākas... Kļūsti par savas firmas patriotu un nevis tikai to izrādi, bet arī esi tāda. Bet arī izrādīt vajag!. Svarīgi būt lojālam pret savu uzņēmumu, domāt, kā palielināt savu konkurētspēju, apsvērt, kā es varu kļūt vērtīgāks – varbūt mācīties, kaut ko papildus darīt, būt gatavam uz papildus pienākumiem, pieņemt, ka pašlaik darba laiks samazinās, algas samazinās, saprast, ka krīzē palielinās konkurence. Vārdu sakot – esi atbalsts savam darbadevējam.

10. Tiecies ar pozitīviem cilvēkiem! Vai zināji, ka 10% sabiedrībā ir negatīvi cilvēki (teiksim tā – „suņa naglas”) un 10% ir pozitīvie cilvēki – absolūtie saulstariņi. Visi pārējie 80% ir ar savām pozitīvajām un negatīvajām īpašībām. Vissvarīgākais ir komunicēt ar šiem neitrālajiem cilvēkiem tā, lai viņi pievienotos jūsu labvēļu pulkam, nevis tērēt  enerģiju tiem 10% negatīvo cilvēku, jo cīņa ar viņiem ir spēku un enerģijas tērēšana. Svarīgi iemācīties ignorēt šādus cilvēkus. Tas tavu dzīvi padarīs vieglāku un interesantāku. Jēga ir tam, kāda tu esi un kāda vēlies būt. Apzināti kontaktējies ar tev labvēlīgi noskaņotiem  cilvēkiem un uzturi attiecības ar tiem, kas meklē risinājumu. Mēs nevaram pārveidot citus cilvēkus, bet varam iemācīties pašas būt citādas – labākas, veiksmīgākas, labestīgākas. Arī krīzes laikā.


Par balto zosi

Noderēs, ja vēlies distancēties no negācijām, kas ir visapkārt.
Iedomājies lielu, baltu  zosi, kas rudenī staigā pa lauku sētu. Un pēkšņi sāk līt lietus... Vai kādreiz esi redzējusi slapju zosi? Nu, nē taču! Zoss var iet pa jebkuru lietus gāzi un palikt sausa – jo lietus lāsītes krīt, atsitas pret zoss spalvām un kā sudraba pērlītes noripo nost. Nu tad iedomājies, ka tu esi tāda balta zoss, un visas negācijas kā lietus tev līst virsū, bet kā pērlītes aizripo. Šo sajūtu var izkopt un attīstīt. Ir cilvēki, kas troksnī nevar pastrādāt, savukārt citi to vienkārši ignorē. Tu vari pievērst uzmanību, ka tevi tas traucē, bet tu vari ļaut tam aizplūst garām. Tāpat arī krīzes laikā no daudzām negācijām var distancēties.


Par labo vilku

Noderēs ikvienai no mums, lai mēs kļūtu labākas.
Kādu vakaru indiānis sēž pie ugunskura un sarunājas ar savu mazdēlu par dzīvi. Vecaistēvs stāsta mazdēlam, ka katrā cilvēkā mīt divi vilki – labais vilks, kurš atbild par labām domām, ticību, mīlestību, draudzību par  visu labo, , un sliktais vilks, kas atbild par nenovīdību, skaudību un citām sliktām īpašībām. Un ka starp šiem vilkiem nepārtraukti ir cīņa. Tad mazdēls jautā – vecotēv, bet kurš no vilkiem manī uzvarēs? Un vectēvs atbild: „Uzvarēs stuiprākais. Uzvarēs tas, kuru tu vairāk barosi!”
Tā ir mūsu pašu atbildība, kuru „vilku” mēs barosim.


Par divām vardēm

Noderēs, ja tu esi zaudējusi darbu.
Parasti saka, ka risinājums nav tikai tiem, kas neko nedara. Ir dzirdēti gadījumi, ka, zaudējot darbu, sievietei tik ļoti krītas pašvērtība, ka viņai šķiet, ka viņa neko vairs nevar, atsakās no mazāk apmaksātiem darbiem. Tā vietā viņa sēž, neko nedara un gaužas, cik viss ir slikti... Atceries to pasaku par divām vardēm, kas iekrita krējuma podā. Tā viena, kas pārfrazējot sēdēja mājās, zaudēja cerību un  nedarīja neko, vienkārši noslīka. Bet tā otrā meklēja darbu, zvanīja ik dienu, sūtīja CV, un beigās sakūla sviestu un izkļuva laukā no bezizejas. Ko lai saka – celies kājās un aiztaisi aiz sevis dzīvokļa durvis, un ej laukā.

Citi raksti

Mūsu klienti