Māksla sadzirdēt, saredzēt un sajust - Personības pilnveidošanas centrs
  • +37167292808
  • +37128336927

Sauli sevī var atrast vienmēr, ja vien to meklē. Maksvels Maltzs

Māksla sadzirdēt, saredzēt un sajust

31.07.2006 Viesturs Vizulis

Publicēts:
Žurnāls "Apelsīns", 2006. gada jūlijs - augusts

Tepat virtuvē, līdztekus ūdens tvaikiem, lielajam nazim un viegli dūcošajam ledusskapim mēdzam manevrēt arī mēs. Cik veiksmīgi – to var noteikt pēc saplīsušo šķīvju daudzuma, samērojot to šķīvju attiecību, kas plīsuši nejauši – uz laimi, pret tiem, kas dusmu uzplūdā – uz nelaimi. Veiksmīgas komunikācijas mācība – neirolingvistiskā programmēšana (NLP) – piedāvā cilvēku iedalījumu pēc pasaules uztveres īpatnībām: proti, vizuāļos, audiāļos un kinestētiķos. Izrādās, vesela virkne potenciālu konfliktsituāciju izzūd, attiecības uzlabojas, ja apzināmies paši savu un mūsu tuvāko cilvēku uztveres tipu.

Kā norāda Personības pilnveidošanas centra direktore, NLP trenere Indra Melbārde un NLP meistars Artūrs Zeltiņš, pēc tā, kā mēs uztveram informāciju no ārpasaules, cilvēkus var iedalīt trijās grupās:
1. Tie, kuri informāciju visintensīvāk uztver ar redzes (vizuālo) kanālu – vizuāļi.
2. Tie, kuri galvenokārt pasauli uztver ar dzirdes (audiālo) kanālu – audiāļi.
3. Tie, kuri galvenokārt informāciju uztver ar sajūtām – tausti, ožu, garšu (kinestētisko kanālu) – kinestētiķi.
Jebkuram cilvēkam ir attīstīti visi trīs kanāli, taču parasti viens uztveres veids ir dominējošais. Katram ir noderīgi noskaidrot, pie kura no tipiem esi visvairāk piederīgs. Pastāv smalki kritēriji, kuri aplūko gan izturēšanos dažādās situācijās, gan valodu, gan dažādas fizioloģiskas izpausmes, pēc kurām var noteikt piederību kādam no tipiem. Svarīgākos no tiem aplūkosim zemāk redzamajā tabulā, taču uzreiz jābrīdina, ka jūs, iespējams, sevī atpazīsiet gan vizuāļa, gan audiāļa, gan kinestētiķa pazīmes.

Katram sava valoda
Viena no izteiksmīgākajām iezīmēm ir tāda, ka katras sistēmas pārstāvis runā savā valodā. Vizuālis savā runā biežāk lietos vārdus, kas raksturo ar redzi uztveramo, piemēram: spožs, ievērojams, spilgta personība, skaists, krāšņs, liels, mazs, redzams utt.
Audiālis savā runā biežāk aprakstīs pasauli ar vārdiem, kuri raksturo ar dzirdi uztveramo: skaļš, esmu dzirdējis, mani tas uzrunā, tonis, dzirdams, pastāstīt utt.
Savukārt kinestētiķis lietos tādus izteikumus, kas raksturo sajūtas: komfortabls, silts, maigs, spēcīga personība, sajust, ērts utt.
Šie ir tikai daži piemēri, taču uzmanību var pievērst visiem vārdiem, kas raksturo kādu no uztveres sistēmām. Ņemot vērā, ka, saņemot informāciju, katrs iekšēji to pārtulko, komunikācija kļūs vieglāka, ja pratīsim vizuāli, audiāli un kinestētiķi uzrunāt viņu pašu valodā, bet, lai rastos priekšstats par to, kurš ir kurš, pievērsiet uzmanību tabulai.

 

  Vizuālis Audiālis Kinestētiķis
Poza Taisna mugura, pacelta galva. Mēdz noliekt galvu uz sāniem vai pagriezties skaņas virzienā. Atslābināti pleci, nereti noliekta vai plaukstās atbalstīta galva.
Balss Augsta, skaļa. Melodiska, izteiksmīga, mainīga. Zema balss, mēdz runāt ar pauzēm.
Saskarsmes pamatprincips Paskatīties, lai sadzirdētu. Var pievērt acis, lai labāk dzirdētu, nav svarīgi redzēt. Svarīgāk pieskarties un izmēģināt.
Ārējais izskats Ģērbjas kārtīgi, daudz rotaslietu un aksesuāru. Perfekts vizuālais tēls. Lielu uzmanību ārējam izskatam nepievērš, var ar vārdiem pamatot savu izvēli. Valkā komfortablus apģērbus. Izskatam nav nozīmes, galvenais, lai ir ērti.
Reakcija stresa situācijās Ieņem uzbrucēja vai apvainotāja pozīciju, ātri pāriet pretuzbrukumā. Mēdz distancēties no nepatikšanām, ātri pasaka visu, ko domā, var pēkšņi mainīt sarunas tematu. Cenšas nolīdzināt konfliktu, lai visiem būtu labi. Bieži atvainojas.
Reakcija uz bezdarbību Skatās vienā punktā vai kaut ko zīmē. Var sākt klikšķināt pildspalvu, dungot, sarunāties ar sevi. Necieš gaidīšanu, stāvēšanu rindā, cenšas atrast nodarbi.
Kustības un žesti Žestikulējot rokas var tikt paceltas acu augstumā. Žesti norāda uz virzienu, kurā aizplūst skaņa. Žesti vērsti uz leju, salīdzinoši nelielā amplitūdā.
Acu kustības, cenšoties atcerēties kādu informāciju Acis visbiežāk vērstas uz augšu. Acis visbiežāk vērstas uz priekšu. Raksturīgi raudzīties uz leju.

 

Trīs ceļi uz jūru
Iedomāsimies situāciju, ka tiek plānots brīva vakara scenārijs. Darbojošās personas – vīrietis un sieviete. Reizēm ieintriģēt otru iesaistīto pusīti šķiet neiespējama misija. Arī šādu situāciju var optimizēt, izmantojot zināšanas par partnera dominējošo pasaules uztveres sistēmu. Jebkurš piedāvājums, pārtulkots pareizajā valodā, kļūs daudzkārt iedarbīgāks. Lūk, piemērs, kā dažādiem cilvēkiem dažādi piedāvāt romantisku vakaru pie jūras:
1. Aizbraukt pakaifot siltajās smiltīs, izbaudīt jūras spirgtumu, ļauties, lai viļņi tevi nes. Ieelpot jūras svaigumu un sajust dabas varenību.
2. Doties palūkoties, kāda šovakar izskatās jūra, pie reizes vērot saulrietu un priecāties par zilo jūras plašumu.
3. Parunāties, ieklausīties kaiju klaigās, viļņu šalkās vai arī vienkārši paklausīties klusumu un sadzirdēt savas domas.
Uz kuru no jūrām pošaties jūs? Bet ne jau vienmēr vajadzīgs ūdens. Arī uzaicinājums uz teātra izrādi, mēbeļu veikalu vai kafejnīcu var tikt izteikts trijās dažādās valodās, tā palielinot izredzes tapt saprastam un atbalstītam.. “Tā taču ir manipulācija,” kāds uzskatīs. “Taču tikpat labi – veiksmīga komunikācija,” piebildīs NLP piekritēji.

Deviņas vītušas rozes
Stāstā par rozēm galvenajās lomās – sieviete vizuāle un vīrietis kinestētiķis.
Valentīna diena. Sievietei jau agri no rīta tiek pasniegtas rozes. Turklāt deviņas, un kā lai nepiebilst, ka, mērot ar metramēru, tās neapšaubāmi tuvotos viena metra atzīmei. Viss būtu brīnišķīgi, ja vien ziedi, pa nakti ievietoti puslitra burciņā, nebūtu jau paspējuši daļēji novīst. Lieki teikt, ka vizuāles sirds ir aizvainota, viņa pat var uzskatīt, ka netiek cienīta un mīlēta, jo šajās puķēs, viņasprāt, nekā skaista vairs nav. Aizvainojums vietā, bet jāņem vērā vainu mīkstinošs apstāklis, ka vīrietis kinestētiķis šādu sīkumu var nepamanīt kaut vai tāpēc, ka ir kinestētiķis. Viņa sarūpētās puķes ir lielas, to ir daudz, un tās nozīmē mīlestību.
Problēmas cēlonis šoreiz meklējams nevis mīlestības trūkumā, bet atšķirībās pasaules uztverē. Zināšanas par to ļauj izprast un pieņemt partnera rīcību.

Līdz Liepājai vienā vagonā ar audiāli
Droši vien būsiet piedzīvojis situāciju, kad iekārtojaties braucienam tālssatiksmes transportā un pirms iesnaušanās atlicis tikai pašķirstīt žurnālu un laiski izbaudīt gar logu slīdošo ainavu. Taču tuvumā parādās kāds, kuram ļoti gribas apspriest pa ceļam redzamās reklāmas, politisko partiju reitingus vai no sirds parunāt par dzīvi. Visticamāk, šoreiz ir darīšana ar audiāli. Šajā gadījumā nav vērts dusmoties, ka jūsu atturīgās atbildes un miegā pievērtās acis uzreiz nedod gaidīto efektu. Tāpat nav jābrīnās, ja audiālis uzsākto sarunu kādu brīdi turpinās ar citiem pasažieriem vai pats ar sevi. Taču, ja ir svarīgi būt labās attiecībās ar audiāli, uzdodiet jautājumus. Audiālim ir svarīgi dzirdēt savu balsi, un tieši jūs būsiet tās palaidējmehānisms – tātad patīkams cilvēks. Jāpiebilst, ka šajā gadījumā svarīgāk ir tieši uzdot jautājumu, nevis iedziļināties audiāļa sniegtajā komentārā.

Kurš nav uzskrūvējis zobu pastas vāciņu?
Atbilde uz šo jautājumu nav tālu jāmeklē. Visticamāk, tas ir kinestētiķis, kuram nav svarīga kārtība, bet lai viss notiktu ātri un ērti. Turklāt diez vai viņš būs spiedis zobu pastu akurāti – no tūbiņas sākuma. Arī jautātājs nav tālu jāmeklē – tas, visticamāk, ir vizuālis. Ja situācija kādam sagādā diskomfortu, visvienkāršāk parūpēties par divām tūbiņām.

Nekur nav tik labi kā mājās
Lūk, vēl divas standartsituācijas, kurās, cenšoties izrādīt uzmanību un mīļumu, var piedzīvot vilšanos dominējošo uztveres kanālu atšķirību dēļ.
1. Pēc garas darbdienas mājās ierodas vīrietis vizuālis – nevainojamā uzvalkā un kaklasaitē. Šoreiz viņa dzīvesbiedre – kinestētiķe – ir sagatavojusi garšīgas vakariņas, lai vīrs justos labi. Katliņā ir kartupeļi un ledusskapī saldais ēdiens, taču izrādās vīrietim ar izteiktu vizuālo uztveri būtu bijis svarīgāk redzēt vienu ēdienu, toties skaisti servētu uz sausa virtuves galda. Ak, jā, priekšnamā vīru sagaida sieva priekšautā ar kinestētisku un, atvainojiet, mazliet taukainu buču. Protams, citā situācijā šādiem sīkumiem nevajadzētu piešķirt īpašu nozīmi, taču ilgākā laika posmā var veidoties abpusēja vilšanās izjūta – no vīrieša puses par neapmierinātajām vizuālajām vēlmēm, un no sievietes par nenovērtētajām kinestētiskajām pūlēm.
2. Savukārt vīrietis kinestētiķis, atgriezies no darba, labprāt mestos apskaut un noskūpstīt savu sievieti. Apsveicama ideja, taču sievietei, kurai vadošā ir audiālā uztvere, būtu bijis ļoti svarīgi dzirdēt kādu komplimentu vai jautājumu par aizvadīto dienu. Tāpat palikusi nepiepildīta vēlme pēc telefona zvana visas dienas garumā.
Nav labu vai sliktu uztveres tipu, bet katrs no mums ir pelnījis ik pa laikam saņemt un sniegt citiem pilnu laimes programmu pa pareizajiem uztveres kanāliem. Interesenti plašāku informāciju par šo tēmu var atrast interneta mājaslapā www.nlpcentrs.lv. Lai jums izdodas!

<< atpakaļ

Mūsu klienti