PERSONĪBAS PILNVEIDOŠANAS CENTRS

Mans ir tas, ko esmu paveicis. Johans Volfgangs Gēte

Enkuri

Neirolingvistiskajā programmēšanā stimulus, kas saistīti ar kādu emocionālo stāvokli pagātnē un ar kuru palīdzību var izsaukt kādreiz izjustas emocijas sauc par enkuriem.

Kā enkuri kalpo jebkas – zvana skaņas, pieskāriens, smaržas, priekšmeti, telpa, cilvēka seja, arī cilvēka vārds, melodija utt.

Izšķir īslaicīgus enkurus, kuri bez papildus atkārtošanas un nostiprināšanas pārstāj darboties un ilglaicīgus enkurus, kuri darbojas visā cilvēka dzīves laikā. Tas, cik ilgi enkurs darbosies, atkarīgs no refleksa izstrādāšanas ilguma, atkātojumu skaita un enkurotā stāvokļa intensitātes. NLP tehnikas ļauj gan mainīt enkuru intensitāti, gan mazināt un pat dzēst negatīvu enkuru izsauktas nepatīkamas emocijas.

Svarīgi atcerēties, ka pirmās emocijas jebkurā situācijā ir visnoturīgākās. Var teikt, ka visa mūsu dzīve sastāv no enkuriem. Tie var būt dabīgi vai arī mākslīgi radīti. NLP speciālisti ir radījuši daudz paņēmienu, kā cilvēks šo spēju – vienādi reaģēt uz noteiktu stimulu, var izmantot savā labā. Lasot tālāk, jūs uzzināsiet, kā mēs varam enkurus izmantot apzināti, ikdienā. Ir vairāki enkuru veidi.

Vizuālie enkuri – enkuri, kuri saistīti ar redzi. Šos enkurus lietot ir visvieglāk. Vizuāls enkurs ir sejas izteiksme (smaids, sarauktas uzacis), raksturīga kustība (pamāšana ar galvu), krāsa (Latvijā īpašu nozīmi nes oranžā krāsa), cilvēka poza ( sievasmāte, sānos draudīgi saliktām rokām ), fotogrāfijas. Vizuāls enkurs ir balta kāzu kleita un skaisti klāts svētku galds. Apzināti sasaistot vizuālu tēlu, vai darbību ar pozitīvām emocijām, varam panākt emociju atjaunošanu tad, kad mums tas vajadzīgs. Daži sportisti izmanto talismanus, lai „ieslēgtu” augstas meistarības un izcilas izturības stāvokli, vai arī pirms starta veic kādas rituālas kustības, kas kalpo tam pašam mērķim.

Audiālie enkuri – enkuri, kas saistīti ar dzirdi un rodas noteiktu skaņu iespaidā. Ērtības labad, audiālos ekurus var sadalīt divās grupās: balss enkuri un „skaņu” enkuri. Izmantojot balss enkurus, atcerēsimies par intonāciju, skaļumu, ātrumu, balss augstumu u.c. Savukārt, „skaņu” enkuri ir mīļotā skaņdarba atskaņošana, skolas zvans, bungošana ar pirkstiem pa galdu, prieka brīdī sasistas plaukstas utt. Audiālie enkuri arī tiek izmantoti NLP tehnikās, lai noenkurotu kādu pozitīvu emocionālu stāvokli. Audiālos enkurus vislabāk izmantot cilvēkiem, kam vadošā reprezentatīvā sistēma ir audiālā. Spēcīgs audiāls enkurs var būt NLP konsultanta balss. Atliek tikai parūpēties, lai pirmā saruna būtu pozitīvām emocijām piesātināta. Pamēģiniet sarunā ar darījuma partneri, brīdi, kad valda pozitīva atmosfēra, noenkurot ar pirkstu bungošanu pa galdu. Un pabungojiet, kad citā reizē sarunā iestājas vēsums un atturība.

Kinestētiskie enkuri – enkuri, kas saistīti ar taustes sajūtām, kā arī garšu un smaržu.
Iedomājaties situāciju, kad jums ir kāds nepatīkams pārdzīvojums, bēdas. Tuvs cilvēks, jūs mierinot, aplicis roku jums ap pleciem. Tas pats cilvēks citā, visnotaļ pozitīvā situācijā, draudzīgi apliek rokas jums ap pleciem. Jūsu ķermeņa reakcija negatīva, atmiņā ataust nepatīkamas sajūtas. Tagad jūs jau zināt, kāpēc tas tā notiek. Tāpēc centīsimies nepatīkamās situācijās otram nepieskarties. Ja vien neesam sagatavojuši spēcīgu pozitīvu enkuru, kāds, starp citu, ir mīlošas mātes pieskāriens, kas izsauc drošības un miera sajūtu.
Izmantojot taustes enkuru ikdienā, jāatceras, ka tam jābūt patīkamam pieskārienam, kas iederas konkrētā situācijā, nevis dzelžainam tvērienam, kas atstāj zilumus. Ja, izlasot šo grāmatu, vai pabeidzot NLP kursus, jūs sāksiet pret cilvēkiem izmantot virkni uzkrītošus un citiem nesaprotamus paņēmienus, jūs riskēsiet sabojāt attiecības.
Katram no mums ir kāds īpaši iecienīts ēdiens. To baudot, izjūtam pozitīvas emocijas. Mūsu tuviniekiem arī ir īpaši iecienīti ēdieni. Kad gribam sagādāt viņiem prieku, mēs cenšamies pacienāt ar iemīļoto zupu, piemēram. Miers mājās un cilvēkiem labs prāts.