5. eneatips: Novērotājs - Inovators - Personības pilnveidošanas centrs
 • +37167292808
 • +37128336927

Vīrs, kurš pārvietoja kalnu, bija tas, kurš sāka nest prom mazos akmeņu. Ķīniešu sakāmvārds

5. eneatips: Novērotājs - Inovators

Uzvedība

Piecinieks dzīvo ar uzskatu, ka Pasaule ir neizprotama un tajā nav droši. Tāpēc viņam ir nepārvarama tieksme uzkrāt zināšanas un izpētīt kā mijiedarbojas un jūtās cilvēki, pēc kādām likumsakarībām un tendencēm viss darbojas. Komunikācijā Piecinieks ir kūtrs, izmanto maz žestus un pārsvarā ir mazrunīgs, bet, ja pieiet klāt un izrādīt patiesu interesi, tad atklāsiet, ka viņš ir staigājošā enciklopēdija. Pieciniekam ir attīstīta stratēģiskā domāšana, viņš spēj analizēt informāciju un veidot realitātes un tās procesu, mentālos modeļus. Bieži vien Pieciniekam ir ekstravaganti hobiji, kam var nebūt praktisks pielietojums. Viņam patīk būt vienatnē, jo tādā veidā Piecinieks atjauno spēkus un iegūst laiku savām interesēm.

Iespējams, piederi pie 5. tipa, ja šos apgalvojumus vari attiecināt uz sevi:

 • Tev ir liela nepieciešamība pabūt vienam. Tu viegli vari palikt vienatnē, pat atrodoties citu cilvēku sabiedrībā;
 • Tu esi aizņemts ar informācijas krāšanu un vēlies, lai Tev piederētu atslēga pasaules sapratnei;
 • Tev patīk visu izplānot un prātā sagatavoties, lai izvairītos no pārsteigumiem;
 • Tavas prasības attiecībā pret dzīves pamatvajadzībām ir pavisam nelielas;
 • Tu vari aiziet uz pasākumu, bet pa īstam to izdzīvosi tikai pēc atgriešanās mājās, savās atmiņās;
 • Kad Tev apkārt ir daudz cilvēku, Tev šķiet, ka neatrodies šeit;
 • Tev ir spēja būt objektīvam, Tu neļauj citu cilvēku viedokļiem un vajadzībām Tevi ietekmēt;
 • Vienatnē Tu atjauno spēkus;
 • Tu augstu vērtē tiesības uz privāto dzīvi un nekad neizpaudīsi svešu noslēpumu.

Stress

Stress Pieciniekam būs tad, ja viņš zaudē objektīvu situācijas izpratni un redzējumu. Tas var notikt, ja viņš ir emocionāli vai fiziski pārslogots. Stresu var izraisīt nepieciešamība ātri rīkoties bez iespējas savākt visu nepieciešamo informāciju, rūpīgi to izanalizēt un sagatavoties. Vai, ja nepieciešams darboties jomā, kurā Piecinieks nejūtas pietiekami kompetents. Tad Piecinieks pāriet Septītniekā. Viņa uzmanība pārslēdzas no racionālām pārdomām par situāciju uz iztēli. Piecinieks var drudžaini sākt meklēt ātru risinājumu, cenšoties ekonomēt laiku un enerģiju. Nespējot nokoncentrēties un skaidri domāt, viņš sāk lēkāt no idejas uz ideju. Pozitīvs šīs pārejas aspekts ir tas, ka Piecinieks vēršas pie citiem cilvēkiem, lai atrisinātu stresu izraisošo situāciju un atklāj, ka sadarbība ar citiem cilvēkiem var nest arī augļus.

Komforts

Komforta pāreja Pieciniekam saistīta ar drošības sajūtu - kad viss notiek atbilstoši plānam, kad viņš jūtas sagatavots un kompetents, kad neviens neielaužas viņa personīgajā telpā un cilvēki blakus ir emocionāli stabili. Kad Piecinieks jūtas droši darbavietā un var kontrolēt ierasto darba kārtību. Biežāk šī parēja notiek mājās, jo māja tas ir viņa cietoksnis. Tad Piecinieks pāriet Astotniekā. Viņš kļūst komunikablāks, sāk aktīvi iesaistīties dzīvē. No domām Piecinieks pāriet pie darbības. Komfortā viņš skaidri zina, ko vēlas un rūpējas par savu vajadzību apmierināšanu. Var tās aizstāvēt, iesaistoties konfliktā, jo saņem piekļuvi dusmām. Par pārejas izaicinājumu var kļūt tas, ka Piecinieks komfortā vairāk sāk gribēt kontrolēt visu sev apkārt un var kļūt viegli aizkaitināms, sīkumains un direktīvs.

Motivācija

Skopums – Pasaule nav droša, tāpēc pamatīgi jāiekrāj zināšanas un resursus, lai spertu soli realitātē. Skopums izpaužas vēlmē iztērēt pēc iespējas mazāk. Resursi ir ierobežotā daudzumā, tie neatjaunojas, tāpēc viņš rūpīgi izvērtē pirms tos tērēt.

Fiksācija (pamatstratēģija)

Norobežošanās - Iemesls tam, ka resursi ir ierobežotā daudzumā, liek Pieciniekam lolot to, kas viņiem ir. Norobežošanās ir veids, kā izvairīties no citu cilvēku gaidām. Jo, lai tās apmierinātu nāksies zaudēt daļu no uzkrātajiem resursiem. Tāpēc labāk izpētīt situāciju no malas, nekā tajā iesaistīties.

Stiprā puse

Dāsnums - Dāsnums jeb emocionālā iesaistīšanās. Jo vairāk Piecinieks mijiedarbojas ar apkārtējiem cilvēkiem un Pasauli kopumā, jo vairāk viņš no tās saņem atpakaļ un saprot, ka tajā ir milzīgs daudzums resursu.

Būtība

Viszinība - Spēja apzināties, ka Visumā viss ir vienas plūsmas daļa. Un ticība tam, ka jebkurš resurss ir pieejams tieši tad, kad tas ir nepieciešams.

Attīstības ceļš

Piecinieka attīstības ceļš ir pieņemt to, ka viņam ir visi resursi nepieciešamajā daudzumā un dāsni ar tiem dalīties gan ar sevi, gan ar apkārtējiem cilvēkiem. Tad Piecinieks iegūst piekļuvi nebeidzamam zināšanu un enerģijas avotam un viņš izveido saikni ar īpašu būtības izpausmi, kurā ir patiesais visu trīs centru viedums. Viszinība - tā ir spēja sajust saikni ar augstāko prātu un saredzēt dzīvi kopumā.

Dzīves uzskati:
 

 • Apkārtējā pasaule nav droša, tāpēc jāsagatavojas nākotnei;
 • Labāk uzmanīgi izpētīt dzīvi no malas, nekā tajā iesaistīties;
 • Man praktiski nav vajadzīgi citi cilvēki, es labprāt pavadu laiku vienatnē;
 • Emocijas traucē objektīvi uztvert situāciju;
 • Man pietiek ar mazumiņu, man nevajag daudz;
 • Ja es pārāk stipri iesaistīšos attiecībās, tad tās mani iztukšos. Pat labas attiecības iztukšo;
 • Jo vairāk es prasīšu no citiem cilvēkiem, jo vairāk viņi sāks pieprasīt no manis.

Piecinieku pārstāvji

Mūsu klienti